Wapno granulowane jest stosowane w rolnictwie i ogrodnictwie w celu poprawy pH gleby. Stanowi ono również cenny nawóz, będący źródłem niezbędnych roślinom minerałów. Środek ten umożliwia precyzyjne dawkowanie, co ogranicza ryzyko zniszczenia. W odróżnieniu od wapna sypkiego, wapno granulowane wykazuje wydłużone działanie, stabilizując odczyn gleby bez szkody dla mikroorganizmów.
Jak działa wapno granulowane?
Wapno granulowane wiąże się z jonami wodorowymi dzięki czemu wzrasta pH gleby. Odkwaszanie podłoża zapewnia uprawom lepsze plonowanie, a także zwiększa pulę przyswajalnych substancji odżywczych. Tereny o stabilnym odczynie wymagają mniejszych dawek nawozów, ponieważ ich składniki nie są wiązane przez jony kwasowe. Produkt ten dostarcza również uprawom cennych minerałów. Jednym z nich jest wapno, które:
- buduje ściany komórkowe
- reguluje gospodarkę azotową
- umożliwia utrzymanie prawidłowego nawodnienia roślin.
Oprócz tego, wapno granulowane może dostarczać uprawom innych pierwiastków, takich jak magnez, którego główną rolą jest stymulacja fotosyntezy.
Kiedy siać wapno granulowane?
Przed zastosowaniem wapna granulowanego warto przeprowadzić analizę gleby w celu określenia jej pH i zawartości wapnia. Dzięki temu można łatwo ustalić dawkowanie środka. Kolejnym krokiem jest wybór odpowiedniego rodzaju wapnia.
Tlenek wapnia
Nadaje się przede wszystkim na gleby ciężkie i średnie o zwartej strukturze. Jest bardzo reaktywne, co sprawia, że pH podłoża szybko ulega zmianie. Może niekorzystnie wpływać na mikroorganizmy glebowe.
Węglan wapnia
Zalecane jest na glebach lekkich i średnio zwięzłych. Powoli stabilizuje odczyn gleby, dzięki czemu jest bezpieczne dla mikrobiomu glebowego.
Dolomit
Powoli reguluje odczyn gleby, nie zaleca się go na podłoża silnie zakwaszone. Oprócz wapnia, dostarcza roślinom także magnez.
Najlepszy czas na zastosowanie wapna granulowanego to jesień lub wczesna wiosna, przed rozpoczęciem wiosennych zabiegów. Produktów tych nie należy stosować jeżeli na polu znajdują się uprawy. Wapno aplikuje się na pole przy pomocy standardowego rozsiewacza do nawozów na głębokość 10-20 cm, a następnie miesza z glebą.
Prawidłowo zastosowane wapno granulowane umożliwia neutralizację odczynu podłoża, a także dostarcza uprawom minerałów. Środek ten aplikuje się na polach po zejściu upraw lub przed siewami, po przeprowadzonej analizie gleby. W zależności od jej wyników i rodzaju podłoża, stosuje się wapno granulowane zawierające różne formy wapna. Produkt ten do prawidłowego działania wymaga obecności wody, dlatego najlepiej aplikować go na wilgotną glebę lub przed opadami. Umożliwia to powolne rozpuszczanie się granul i warunkuje długotrwałe działanie
- Zewnętrzny materiał partnerski