Wybór siłownika do maszyny rolniczej powinien być poprzedzony dokładną analizą. Aby urządzenie było idealnie dopasowane do konkretnego zastosowania, weź pod uwagę kilka ważnych parametrów. Zapoznaj się też z instrukcją maszyny oraz z rekomendowanym w niej typem siłownika lub skontaktuj się z przedstawicielem producenta. Z tego artykułu dowiesz się, jakie parametry są najistotniejsze przy doborze siłownika rolniczego.
Siłowniki rolnicze - czym są i gdzie się je stosuje?
W dużym skrócie tym mianem określa się wszystkie rodzaje siłowników, które znajdują zastosowanie w budowie maszyn i systemów rolniczych. Hydraulika siłowa wykorzystywana jest w wielu rozwiązaniach technologicznych. W sektorze rolnictwa sprawdza się m.in. w: ciągnikach, kombajnach, zabudowach typu wywrotka, przyczepach, pługach, rozdrabniaczach, opryskiwaczach, prasach, rozsiewaczach i w innych maszynach. Kluczem jest jednak to, aby siłowniki rolnicze zawsze były dobierane pod konkretne zastosowanie.
Co wziąć pod uwagę przy wyborze siłownika do maszyny rolniczej?
Poniżej w kilku zdaniach opisano najważniejsze parametry i właściwości siłowników rolniczych, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze. Oczywiście urządzenie zawsze powinno być odpowiednio dopasowane do jego przeznaczenia, czyli maszyny rolniczej, za której pracę będzie odpowiadało.
Rodzaj siłownika. Jednostronny czy dwustronny?
Na rynku dostępne są siłowniki rolnicze jednostronne i dwustronne. W modelach jednostronnych tłok w cylindrze porusza się tylko w jednym kierunku za pomocą cieczy, a do swojego ustawienia powraca siłą grawitacji lub z użyciem sprężyny. Modele dwustronne mogą być napędzane olejem hydraulicznym z dwóch stron, co zwiększa ich wydajność. Są jednak odpowiednio droższe.
Udźwig siłownika hydraulicznego
Bardzo ważny jest udźwig, czyli siła naporu siłownika hydraulicznego. Ten parametr wskazuje, z jakim obciążeniem może pracować urządzenie. Przyjmuje się, że warto zachować zapas około 20%. Siła naporu określana jest w tonach lub kilogramach.
Skok tłoka siłownika
Skok tłoka siłownika wskazuje na odległość, na jaką tłok przemieszcza się w jednym kierunku podczas pracy. Parametr ten ma szczególne znaczenie w przypadku maszyn o większym zasięgu, gdzie skok tłoka wpływa na realne możliwości operowania częścią roboczą urządzenia.
Gabaryty siłownika
Oczywiście nie bez znaczenia są gabaryty i wymiary siłownika. Te powinny być dopasowane do konkretnego zastosowania. W maszynach rolniczych mamy do czynienia z ograniczoną przestrzenią. Warto więc dokładnie zapoznać się z instrukcją danej maszyny. W tym obszarze pod uwagę trzeba wziąć również masę siłownika oraz powierzchnię roboczą tłoka. Każdy z tych detali powinien być dostosowany do danego układu hydrauliki siłowej, jego docelowych parametrów oraz przeznaczenia.
Co jeszcze brać pod uwagę?
Znaczenie mają również takie aspekty jak m.in.:
- zdolność do wytrzymywania obciążeń bocznych;
- wytrzymałość konstrukcji siłownika i wykorzystane w produkcji materiały;
- uszczelnienie zgarniające;
- ciśnienie robocze;
- czas reakcji siłownika;
- itd.
Rekomendujemy zakup siłowników rolniczych od renomowanych dostawców. Wysokiej jakości produkty z tej kategorii znajdziesz w sklepie Hydromech. Dostępne są pod linkiem: https://hydromech.eu/pl/menu/rolnictwo/silowniki-634.html.
- Artykuł sponsorowany