Jak zarządzać nowo założonym biznesem: Przewodnik dla niewtajemniczonychRozpoczęcie działalności gospodarczej może być przerażającą perspektywą. Jest tyle spraw do rozważenia i tyle rzeczy, które mogą pójść źle. Jednak sukces odnoszą nie ci, którzy unikają ryzyka, ale ci, którzy je podejmują i uczą się na błędach. Założenie firmy wiąże się z dużym odsetkiem niepowodzeń - w ciągu pierwszych pięciu lat działalności upada 70% przedsiębiorstw. Nie powinno Cię to jednak zniechęcać. Jeśli Twój start-up się nie powiedzie, nauczysz się na błędach i będziesz mógł kontynuować swoją karierę. Jeśli natomiast odniesie sukces, będziesz dobrze przygotowany do kolejnych przedsięwzięć w jeszcze szybszym tempie.

Niezależnie od wyniku, zarządzanie nowo założoną firmą to trudne i wyczerpujące zajęcie, jednak dzięki tym wskazówkom można uniknąć kilku typowych pułapek związanych z rozpoczynaniem działalności:

Upewnij się, że Twój pomysł jest wyjątkowy

Zanim zaczniesz, musisz się upewnić, że Twój pomysł jest unikalny. Jeśli Twój pomysł jest zbyt podobny do już istniejącego produktu, będzie Ci bardzo trudno zaistnieć na rynku i trudno będzie Ci zwrócić na niego uwagę. Jeśli produkt nie jest unikalny, trudno będzie konkurować na rynku i trzeba będzie zapłacić wyższą cenę, aby zrekompensować brak popytu. Jeśli produkt jest unikalny, należy upewnić się, że pomysł na niego można opatentować. W przeciwnym razie nie będzie można czerpać realnych zysków ze swojego produktu. Co więcej, produktów nieopatentowanych niezwykle trudno jest bronić w sądzie.

Zatrudniaj mądrych i godnych zaufania pracowników

W pewnym momencie będziesz musiał zatrudnić pracowników, więc musisz się upewnić, że zrobisz to mądrze. Trzeba znaleźć pracowników, którzy są lojalni, potrafią dobrze współpracować z resztą zespołu i klientami, do których kierujemy swoją ofertę. Należy unikać zatrudniania członków rodziny lub osób, które mieszkają z firmą od dłuższego czasu. Osoby te będą prawdopodobnie zbyt dobrze znały się nawzajem, co utrudni skupienie się na swoich obowiązkach i klientach. Należy również unikać zatrudniania znajomych, którzy nie pracowali w branży, do której się wybieramy.

Znajomym często brakuje wiedzy, umiejętności i doświadczenia niezbędnych do prawidłowego wykonania pracy. Zamiast tego można zatrudnić pracowników z agencji pracy tymczasowej, zwłaszcza jeśli poszukuje się pracowników o określonych umiejętnościach, których nie ma się we własnej firmie. Starając się znaleźć godnych zaufania pracowników, pamiętaj, że Ty i Twoja firma będziecie odpowiadać za wszelkie niezgodne z prawem działania, których dopuścili się pracując dla Ciebie.

Zatrudniaj tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne

Zakładając nową firmę, prawdopodobnie będziesz rozważać zatrudnienie pracowników. Choć może Ci się wydawać, że zatrudnienie pracowników zwiększy Twoją produktywność i zyski, nie zawsze tak jest. Wielu przedsiębiorców założyło dobrze prosperujące firmy bez zatrudniania pracowników. Jeśli działalność jest prowadzona w Internecie, można ją rozpocząć nawet bez zatrudniania pracowników, choć najlepiej byłoby znaleźć kogoś do pomocy przy tworzeniu strony internetowej.

Jeśli zdecydujesz się na zatrudnienie pracowników, pamiętaj, aby zatrudniać ich tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne. Należy upewnić się, że zatrudnienie kogoś jest absolutnie niezbędne dla firmy, ponieważ zatrudnianie pracowników jest kosztowne. Ponadto zatrudnianie pracowników oznacza, że będziesz musiał wziąć na siebie większą odpowiedzialność jako menedżer.

Nie ponoś zbyt dużych kosztów wstępnych

Rozpoczynając działalność, warto upewnić się, że nie poniesiemy żadnych kosztów wstępnych. Są pewne wydatki, których nie da się uniknąć, takie jak koszty marketingu, księgowości czy opłaty prawne. Można jednak uniknąć płacenia za takie rzeczy, jak zapasy. W większości przypadków początkującym przedsiębiorcom nie opłaca się wydawać pieniędzy na zapasy, ponieważ narazilibyśmy się na długi. Po założeniu firmy można dokonywać zakupów za pomocą karty kredytowej, aby uzyskać zwrot gotówki, lub założyć linię kredytową, którą będzie można spłacać powoli. Można też zapytać przyjaciół i rodzinę, czy byliby skłonni pożyczyć potrzebne pieniądze.

Nawiązuj kontakty, nawiązuj kontakty i jeszcze raz nawiązuj kontakty

W świecie biznesu znajomości mogą być kluczem do sukcesu. Kiedy zaczynasz działalność, nie masz wielu kontaktów, ale możesz je nawiązać. Można uczestniczyć w spotkaniach networkingowych, zapisywać się do stowarzyszeń i nawiązywać kontakty z ludźmi w mediach społecznościowych. Podsumowując, nie da się ukryć, że założenie nowej firmy jest procesem trudnym i stresującym. Bez względu na to, jak dużo badań i planowania zrobisz, nieuchronnie napotkasz nieprzewidziane wyzwania. Jednak pamiętając o tych wskazówkach, można zwiększyć swoje szanse na sukces i sprawić, że proces ten będzie nieco łatwiejszy do opanowania.