5 sposobów radzenia sobie z problemami behawioralnymi u papugProblemy behawioralne to największy powód, dla którego papugi trafiają na ratunek lub nigdy nie zostają adoptowane. Problem polega na tym, że papugi nie są jak psy lub koty, co oznacza, że jest mniej adoptujących chętnych do podjęcia ich. Dodaj do tego fakt, że wielu ludzi nie wie wiele o papugach, zanim adoptują jednego i masz bardzo trudną sytuację dla tych inteligentnych, złożonych ptaków. Aby pomóc Ci uniknąć tego problemu (lub rozwiązać go, jeśli już się wydarzył), oto kilka naszych najlepszych wskazówek dotyczących radzenia sobie z problemami behawioralnymi u papug - od krzyku i gryzienia po wyrywanie piór i agresję.

Wzbogać środowisko swojego pupila

Jednym z najlepszych sposobów na rozwiązanie problemów behawioralnych jest wzbogacenie środowiska papugi. Możesz to zrobić poprzez uzyskanie większej klatki i wypełnienie jej zabawkami, grzędami i innymi przedmiotami, które będą stymulować umysł Twojej papugi i zachęcać do zdrowych, naturalnych zachowań. Te rzeczy mogą pomóc Twojemu ptakowi pozostać szczęśliwym, stymulowanym psychicznie i zaangażowanym w życie. Mogą one również pomóc uniknąć nudy i frustracji, które są dwoma z największych kierowców złych zachowań, takich jak Jeśli zauważysz, że Twoja papuga ma problem z zachowaniem, jedną z pierwszych rzeczy, które powinieneś zrobić jest sprawdzenie jego środowiska, aby zobaczyć, czy jest coś, co możesz zmienić, aby uczynić go bardziej wzbogacającym.

Wzmocnij dobre zachowanie

Słowo przestrogi, zanim przejdziemy do tego jednego: tylko wzmocnij pozytywne zachowania, gdy je widzisz. Nie próbuj kształtować zachowania swojej papugi za pomocą smakołyków, jeśli nie widzisz, że robi coś, co chcesz zachęcić. Jeśli nie widzisz zachowania, które chcesz, nie możesz go nagrodzić. Jeśli widzisz, że Twoja papuga robi coś dobrego, np. wchodzi na grzędę lub bawi się określoną zabawką, powinieneś od razu nagrodzić to zachowanie. Możesz to zrobić za pomocą specjalnego smakołyku, takiego jak nasiona dla papug lub proso, lub możesz pochwalić swoją papugę. Najlepszym sposobem na pochwalenie swojej papugi jest użycie jej imienia. To mówi mu, że robi coś dobrego, a także pomaga mu nauczyć się swojego imienia.

Nie wzmacniaj złego zachowania

To może brzmieć, jakby zaprzeczało poprzedniej sekcji, ale tak nie jest. To, o czym tutaj mówimy, to nie nagradzanie papugi, gdy robi coś, czego nie chcesz, aby robiła. Na przykład, jeśli twoja papuga gryzie cię i nie chcesz, aby to robił, nie próbuj trenować go, aby przestał, nagradzając go smakołykiem, gdy cię ugryzie. To faktycznie sprawi, że problem będzie dużo gorszy. Gryzienie jest złym zachowaniem, a kiedy nagradzasz go, to zachęca swoją papugę do zrobienia tego jeszcze bardziej. Co powinieneś zrobić zamiast tego jest ignorować złe zachowanie. Jeśli Twoja papuga Cię ugryzie, nie mów nic. Jeśli gryzie swoją grzędę, nie dawaj mu żadnej uwagi ani czułości. Po prostu zignoruj to złe zachowanie.